Na kormorány bez kormoránů

Kdo chce v Praze potkat kormorána velkého, má několik možností. Kromě několika větších rybníků, lze na tohoto krásného (a pro rybáře poněkud kontroverzního) opeřence narazit především na březích Vltavy – například v Braníku a také v Tróji – u lávky vedoucí od zámečku na Císařský ostrov.

V době, kdy jsem se do Tróji vypravil já, se na řekou předváděli samci ve svatebním šatě. Jelikož kousek od stezky podél pravého břehu Vltavy už několik let trčí z vody velmi fotogenický kmínek, na který tito krasavci s oblibou sedají, domníval jsem se, že bude velmi snadné takovou atlasovku cvaknout. Ó, jak jsem se, já bloud, mýlil. Ani po třech hodinách ležení jsem neviděl zpod maskovací sítě nic než onen kus klacku. Kormoráni rybařili a sušili perutě o kus dál po proudu na malém ostrůvku uprostřed řeky, jenže ten byl na mých 300mm poněkud daleko.

Cvaknul jsem si ale fotku potápky malé, která – ještě za tmy – rejdila těsně u břehu zatímco pozadí tvořily odrazy lamp postupně zhasínajících na protějším břehu.

A abych nešel domů úplně s prázdnou, navštívil jsem ještě pražskou ZOO s předsevzetím, že nebudu fotit zvířata v klecích a voliérách, ale jen ta volně žijící.

No a vrabci ve volně průchozí voliéře opět nezklamali.

 

Co dodat? Člověk musí zkrátka míň očekávat a víc konat…

A to byla myšlenka dne.

Váš Otec Fouras.

 

This entry was posted in Foto/Photo, Nezařazené/Misc, Ptáci/Birds, Zvířata/Animals.