Jak mi bylo v roce 2017?

Letošní rok byl v mnoha ohledech výjimečný. Článek o Fair Isle v časopise Ochrana přírody a povídání o strakapoudech v Ptačím světě, úspěšná účast v soutěži Czech Nature Photo, první prodeje mých fotografií, koupě vysněného Nikonu D500, nový stativ, nová hlava gimbalka (taky vysněná).
Inu, nenudil jsem se.

Ale ze všeho nejdůležitější je fakt, že jsem v přírodě trávil opět většinu svého volného času.

Mám nádhernou a tolerantní ženu, takže mi moje brzká vstávání nikterak nevyčítá. Ba co víc – někdy i svačinku do batůžku připraví, na rozloučenou hodně štěstí popřeje a po návratu z fotovýpravy chápavě naslouchá důvodům, proč jsem zase nic nevyfotil.

A já jsem tomu rád.

S takovou morální i materiální podporou jsou dny fotografovy permanentní zlatou hodinkou, zalitou tím nejkrásnějším světlem, jaké si lze přát.

A tak jsem se činil. Procházel jsem chladnými soutěskami i slunnými loukami Českého Švýcarska. Ve východních Čechách jsem se několik dní toulal nádhernými lesy kolem Černého Nadýmače (nikdy nezapomenu na ranní setkání s liščaty hrajícími si přímo u mých nohou), v Anglii jsem zblízka fotografoval lišky a luňáky červené, po několik letních večerů jsem naslouchal skokaním koncertům.
Nezapomenutelné chvíle jsem zažil u jihočeských rybníků kde se do ranního ticha ozývalo jen tichounké pohvizdování vodoušů. A když se pak z šedého oparu náhle vynořili černobílí nohatí skřítci, nevyměnil bych tyhle chvíle za nic na světě.

Tedy skoro za nic (viz výše).

A protože mě ani letos neodfoukly jarní vichry v Poodří, ani mě nepohltily pohyblivé písky v opuštěné pískovně na návštěvě u čejek a kulíků, vznikla docela pěkná hromádka fotek, z nichž některé mě opravdu těší.
Na řadě míst jsem fotil se Zuzkou Gabrielovou a je zajímavé vidět, jak stejnou scénu vyfotí někdo jiný. Troufám si říct, že některé fotky by možná ani nevznikly, protože bych prostě ráno nevstal.
Ale pokud máte parťáka, prostě se hecnete.
A většinou pak nelitujete.

Až se mě tedy zima zeptá, co jsem dělal v létě, budu mít připravenou vyčerpávající odpověď.

Tak.
Dost řečí.

Přeji vám naplněný rok 2018, ať už to pro vás znamená cokoli.

This entry was posted in Close Up, Foto/Photo, Obojživelníci, Ptáci/Birds, Savci/Mammals, Zvířata/Animals and tagged , , , , .

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*